Tajný deník Barborky Syslové

TajnyDenikBS

Tajný deník Barborky Syslové aneb Cesta k finanční samostatnosti

Kniha Tajný deník Barborky Syslové je určena nejen dětem. Barborka Syslová, dvanáctiletá syslice, píše svůj deník pro svého vysněného syslíka, kterého nazývá Slávek. V tomto deníku Barborka představuje svou celou rodinu – tatínka Arnošta, maminku Moniku, dědečka Václava, babičku Mařenku a staršího brášku Filipa.

Barborka si zapisuje nové informace o rodinných financích, které celé rodině předává především tatínek Arnošt, který přestože pracuje v jedné nejmenované bance zatím jen ve vrátnici, chodí na různé finanční kurzy, aby věděl o financích více a aby se celá jeho rodina jednou mohla stát finančně nezávislá.

-

Ukázka z knihy:

Ukázku z knihy naleznete zde .

-

Křest knihy:

Dne 27.9. 2006 proběhl v Zoologické zahradě v Praze křest této knihy.

-

V médiích:

Internetová média:

FINMAG - small

3.6.2019,  finmag.penize.cz

Kontroverzní deník Barborky Syslové

Kontroverzní deník Barborky Syslové - recenze

-

Tisková média:

Logo_lidove_noviny

02.10. 2006, Lidové noviny, Jan Majer:

Finanční výchova míří do škol

Před časem jsem si v jednom článku neodpustil poznámku, že nejhoršími klienty pro finančního poradce jsou podle mých zkušeností právnící (protože ničemu nevěří) a učitelé (protože nemají peníze). Právníci zůstali v klidu, ale od kantorů mi přišla hromada mailů. Kupodivu mi nespílali. Psali, že mám recht a že jsem je pobavil. Zvali mě, jestli bych k nim do školy nepřijel na besedu. A hlavně - ptali se, jestli nevím, kde by mohli objednat nějaké výukové materiály, aby se děti dozvěděly něco o chytrém hospodaření s penězi. Bohužel, moc toho pro děti k dispozici nebylo. Dnes mám ale docela zajímavý tip. Minulý týden se v pražské ZOO uskutečnil křest knížky Tajný deník Barborky Syslové aneb cesta k finanční samostatnosti.

Knihu připravil Nadační fond Arnošt, který chystá několik dalších navazujících titulů, například o bankách, investování a podnikání. Každé téma bude spojené s jedním ze členů rodiny Barborky Syslové (poněkud úsměvný je sedmdesátiletý dědeček Václav, který se prý celý život těšil, až půjde do důchodu a bude investovat, proto teď celé dny sleduje dění na finančních trzích).

Pochybuji, že by se děti na čtení o cestě k finanční samostatnosti hladově vrhaly. To téma je pro ně samo o sobě stejně nezáživné jako pro jejich rodiče - exemplář aktivně investujícího člena rodiny, který by se podobal dědečkovi Václavovi, má doma podle statistik jen zhruba jedno procento dětí. Nadějné je ale zamýšlené propojení projektu se školní výukou. Školy si mohou na stránkách nadačního fondu www.sysel-arnost.cz objednat a zakoupit kufr plný doprovodných materiálů, vzdělávacích her a dalších pomůcek. Na stejné adrese má být od začátku října k dispozici internetová verze Tajného deníku Barborky Syslové.

Je to jeden z prvních kroků dobrým směrem. Pedagogické fakulty zároveň začínají s podporou zavádění ekonomické gramotnosti do škol a ministerstvo financí se chce zasadit o to, aby žáci v matematice častěji řešili příklady týkající se peněz, investic a podnikání.

 

27. září 2006, Tomáš Jirák, po tiskové konferenci nadačního fondu ARNOŠT a křestu knihy:

Máte doma televizi, pračku, vybavení kuchyně, počítač – a to všechno na splátky? Vyděláváte dost, ale nijak zvlášť bohatí nejste? A víte proč?

Kniha Tajný deník Barborky Syslové nás seznamuje s rodinou, která je na tom podobně – nejsou ani bohatí, ani chudí. Ale chtějí to změnit. A tak si všichni doma sednou a zhodnotí svůj životní styl. Na základě toho vytvoří realistický finanční plán. Začínají postupně měnit své „penězožrouty“ na „penězonosiče“, začínají investovat a po několika letech se skutečně stávají finančně nezávislí na platu ze zaměstnání a důchodu od státu. Ptáte se jak?

Zkuste tu knihu otevřít a začíst se. Cesta k finanční nezávislosti není nijak složitá, stačí vědět, jak na to. A právě z této knihy získáte základní přehled o tom, jak bezpečně, a přitom výhodně investovat; jak co nejvíc snížit výdaje; jak rozumně využívat „dobrých“ dluhů a naopak jak se vyhnout dluhům „špatným“.

Ačkoli je tento titul určen především pro finanční vzdělávání dětí, základy finanční nezávislosti se z ní může naučit každý. Pokud chcete, aby vaše děti nemusely celý život „pronajímat“ svůj čas zaměstnavateli a aby byly poučené a díky tomu i nezávislé, pořiďte jim tuto knihu. A pokud nechcete čekat, co na vás zbude (pokud něco vůbec zbude) ve státním důchodovém systému, začnete s vlastní finanční nezávislostí i vy. Pro začátek nepotřebujete desetitisíce. Stačí pečlivě zvážit své možnosti a začít s tím, co máte. Nejdřív ale musíte vědět, jak na to.
Logo_lidove_noviny

20.07.06, Lidové noviny:

Tajný deník Barborky Syslové

Manažeři se zpravidla dobře orientují v otázkách firemních financí a toků peněz. Když ale mají svým dětem vysvětlit základní pravidla nakládání s penězi, tápou. A nevědí kudy kam. Jak malému synkovi vysvětlit, že když své kapesné utratí první den, tak již další peníze nebudou? Stejný problém nastává s vysvětlování rozpočtu, či jednoduché kontroly příjmů a vydání. Nyní si mohou oddechnout, na pomoc jim přichází originální publikace, která děti hravou formou naučí finanční samostatnosti.

 

19.2.2006, komentář pana doc. Katolického, http://www.akamonitor.cz/newbooks.htm :

Tajný deník Barborky Syslové aneb Cesta k finanční samostatnosti

Knížka je dílem trojice autorů: Barborky Syslové, Miroslava Háši a Miroslava Oupice. Vyšla v roce 2006 ve společnosti Profess Consulting s.r.o. Motto této knihy je vyjádřeno slovy: "Peníze nejsou to nejdůležitější v životě, ale musíme to s nimi umět. Ať pracují naše peníze za nás." Sám název knihy naznačuje hodně nejen o obsahu, ale i o přístupu autorů k tématu. Nahlédnutí do obsahu knihy:

- Naše syslí rodina
- Co je to bohatství?
- Sny, přání a finanční most do budoucnosti
- Naše příjmy a výdaje
- Naši Penězonosiči a Penězožrouti
- My a naše investice
- Filipovo staronové auto
- Tok peněz
- Dobrý a špatný dluh
- Druhy příjmů
- Proč jsou chudí chudí?
- Jak to dělají bohatí, že jsou bohatí?
- Proč chytří bohatí skoro nic nevlastní
- Jak s bohatstvím v rodině začít!
- Doporučení

Autoři si v knize povídají s osobou, kterou oslovují jménem Slávek. Na příklad: „Když budeš, Slávku, pozorně číst, dozvíš se z mého deníku, jak se můžeme i my stát bohatí a finančně samostatní.“

A tady jsou rady, které autoři adresují Slávkovi ( a všem čtenářům ) na závěr knihy:

l. Nejdůležitější je finanční vzdělávání.
2. Musíš umět peníze vydělat.
3. Pokud si troufneš na podnikání, staň se soukromníkem a pracuj pro sebe!
4. Když ti živnostenské podnikání půjde, přemýšlej o svém podniku, ve kterém dáš zaměstnání dalším syslům.
5. Vydělané peníze si musíš umět udržet.
6. Slávku, sniž co nejvíce vlastní výdaje! Tím zvýšíš svůj zisk!
7. Pokud si půjčíš peníze, tak pouze jako DOBRÝ DLUH.
8. Své PENĚZONOSIČE si musíš chránit. Dobře si je pojisti!
9. Své případné si kupuj hlavně z výnosů tvých PENĚZONOSIČŮ a převeď je do svého podniku hnod. Jak budeš moci!
10. Nikdy nezapomeň na DOBROČINNOST!

Vydavatelství Profess Consulting dokazuje, že se v žádném případě nebojí "sáhnout" do bohatství manažérských znalostí ( především v oblasti finančního řízení ) staršího data. Za svoji osobu mohu říci, že to velmi vítám, jelikož tendence k tomu příliš spoléhat na poznatky ze zdrojů t. zv. aktuálních, se v managementu, při ignorování obecně platných zásad, nemusí vždy vyplatit. Myslím si, že si škodí ti, kdo předčasně odkládají knihy, v kterých na první pohled nenacházejí nic překvapivě nového. Při tom taková "stará a ještě k tomu jednoduchá" myšlenka harmonie pozornosti základním stránkách managementu firmy může mít strategický význam. Podrobněji se k obsahu uvedených knih budu vracet komentovanými upoutávkami postupně.

 

Comments are closed.