Jen jiný sen

jazykové verze: česká

---

Hra je příběhem osamělého 65-ti letého televizního a filmového scenáristy Františka Horáčka na začátku devadesátých let minulého století, kdy v Československu probíhaly převratné politické změny a také chaos. Tento muž musí odejít ze svého místa v televizi, protože je nařčen z přílišné spolupráce s předcházejícím režimem. Vyčítá se mu, že psal ve prospěch minulého režimu a že není dravý a flexibilní, jak se to v celé společnosti nově vyžaduje. Jeho manželství se rozpadá, děti se odcizí a muž opouští svůj původní domov.

Zůstává sám a je nucen řešit existenční problémy - hledání nového bytu, nové práce, nového vztahu, a to ve světě, který je mu cizí a hekticky spěchající, ve světě, jemuž stěží může porozumět, dokonce ani sám porozumět nechce. Ve světě reklamy, kultu mládí, libovůle a zneužívání moci peněz ve všech oblastech života.

Pan Horáček začne pravidelně chodit do blízké útulné a tiché kavárny, ze které má výhled na svůj bývalý dům. Připomíná si příjemné rodinné okamžiky a imaginárně hovoří se svou bývalou ženou.  Kavárna se však postupně mění, čím dál častěji zde hraje nesnesitelná hudba, přichází hlučná klientela. Jednoho dne je osloven všehoschopným režisérem Flasarem, aby napsal kultovní scénář válečného filmu, do kterého ale musí napasovat i erotiku a sex, neboť jen tyto ingredience film nejvíce prodají! A o peníze jde v nových filmech především!   Spojení války a sexu se scenáristovi Horáčkovi vůbec nezamlouvá, ale peníze mu ubývají a tato nabídka je tak velkorysá! Jak se vyrovná nejen s touto nabídkou, ale i se svým životem v této nové hektické době?

Hra Jen jiný sen tragikomicky ukazuje nelehký život staršího člověka v dnešní době, ve které je nejdůležitější být cool, anebo tak působit; věcem pomíjivým, jako je krása, mládí nebo peníze se přikládá prakticky rozhodující role a mnohem důležitější věci společnost opomíjí.

Autoři: Ladislava Chateau, Miroslav Oupic

Obsazení: 8 mužů, 5 žen, 1 chlapec

Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.

Comments are closed.